archives

Unit Rate

This tag is associated with 1 post

Unit Rates in Everyday Life


Photo Attribution: Retail by Robert-Couse Baker via Flickr http://www.flickr.com/photos/29233640@N07/5265004159/

[Before you begin this lesson, please print the accompanying document, Unit Rates in Everyday Life].

Have you ever been at the grocery store and stood, staring, at two different sizes of the same item wondering which one is the better deal? If so, you are not alone. A UNIT RATE could help you out when this happens and make your purchasing decision an easy one.

In this lesson, you will learn what UNIT RATES are and how to apply them in everyday comparison situations. Click the links below and complete the appropriate sections of the Unit Rates handout.

[Note: The links below were created using the Livescribe Pulse Smartpen. If you have never watched Livescribe media before, take a few minutes to watch this very brief Livescribe orientation]

Which crunch is cheaper? Photo by D. Gaudet

Garbanzo or Cannellini? Photo by D. Gaudet

YOU PRACTICE: Use the photo above to make an initial response to this poll.

Then, in the comments area:

1) Compute the unit rate for each bean type and show your computations

2) Indicate which bean is the better deal and why.


Creative Commons License
Unit Rates in Everyday Life by Dr. Donna Gaudet is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.

Advertisements

Categories